High Court nariadil očkovanie dieťaťa aj proti vôli matky | Medicínske právo
              

Články


High Court nariadil očkovanie dieťaťa aj proti vôli matky


 | 28.2.2017 | komentárov: 0

Londýn, 3.februára 2017 Matka sedemmesačného chlapca tvrdila, že vakcína proti Haemophilus influenze (chrípke) typu b (Hib) a pneumokoková konjugovaná vakcína (PCV) môže jej dieťaťu spôsobiť vážne vedľajšie účinky. Poukazovala na to, že je staršie deti utrpeli vedľajšie účinky očkovania, vrátane opuchu nôh, ušných infekcií a vyrážok, v dôsledku čoho museli byť ošetrené v nemocnici.

Obrazok

Personál nemocnice však tvrdí, že očkovanie sa vykonáva v najlepšom záujme dieťaťa, pretože mu dáva najlepšiu šancu na ochranu pred život ohrozujúcimi ochoreniami ako sú bakteriálna meningitída, pneumónia a septikémia. Doktor Paul de Keyser, konzultantský pediater, hovorí, že jedno z každých 20 detí trpiace Hib meningitídou umrie, zatiaľ čo iné deti trpia dlhodobými problémami ako sú strata sluchu, kŕče a poruchy učenia.

V rámci konania pred Najvyšším súdom (High Court) v Londýne,  príslušný sudca MacDonald skúmal dôkazy preukazujúce, že chrípka Haemophilus typu b je veľmi vážna bakteriálna infekcia, ktorá zvyčajne postihuje deti do veku piatich rokov. Ďalšie dôkazy preukázali, že táto chrípka je často hlavnou príčinou bakteriálnej meningitídy a obzvlášť zraniteľné sú v tomto ohľade deti do dvoch rokov.

Sudca rozhodol proti žalobe matky, keď sa vyslovil, že aj keď matka tvrdí, že riziko infekcie jej syna je nízke, z predložených dôkazov je zrejmé, že dôsledky tohto rizika, najmä pri rýchlo postupujúcej infekcii, je veľmi ťažké diagnostikovať a liečiť včas, nakoľko je tu tiež obava, aby nedošlo k vážnemu poškodeniu zdravia alebo dokonca k smrti dieťaťa. 

Najvyšší súd tak nariadil očkovanie dieťaťa s odôvodnením, že „neočkovať v tomto prípade by bolo v rozpore s najlepším záujmom dieťaťa“. Súd rozhodol, že riziká, ktoré nezaočkovanému dieťaťu hrozia sú natoľko závažné, že je nevyhnutné ho zaočkovať, a to aj napriek nesúhlasu zo strany matky.

Súd v závere poukázal na to, že toto nie je rozhodnutie o tom, či očkovanie ako také, vo všeobecnosti, je dobrá alebo zlá vec.

Sudca MacDonald v závere tiež zdôraznil, že súd v predmetnej veci nehovorí nič o prednostiach očkovaní a žiadnym spôsobom sa nesnaží diktovať, ako by sa k otázke očkovania malo pristupovať v iných situáciách. Tento rozsudok teda nemožno zovšeobecňovať, týka sa výhradne toho konkrétneho dieťaťa, s vyhodnotením jeho najlepších záujmov a je založený na jedinečných okolnostiach tohto prípadu.


Zdroje:

http://zdravotnickepravo.info/britsky-soud-rozhodl-o-ockovani-ditete-proti-vuli-matky/
http://www.telegraph.co.uk/news/2017/02/03/baby-should-vaccinated-against-infections-can-lead-meningitis/
http://www.freedigitalphotos.net
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 10+4 =


-- žiadne príspevky --