Návšteva indických surogačných kliník | Medicínske právo
              

Články


Návšteva indických surogačných kliník


 | 10.5.2016 | komentárov: 3

Približne 12 000 cudzincov prichádza do Indie každý rok najať si surogačnú matku na vynosenie ich dieťaťa. Cena za vynosenie dieťaťa za rôzni. Objednávateľský pár si surogačnú matku vyberá z katalógu surogačných matiek, ktorý klinika ponúka. Julie Bindel, striktná oponentka surogačného materstva cestovala do Indie, aby sa dozvedela viac o tom, ako prebieha proces surogačného materstva na indických klinikách.

Obrazok

,,V Ahmedabad, Gujarat, môj vodič hľadá jednu z kliník zaoberajúcu sa surogačným materstvom. Obraciame sa na rušnej hlavnej ceste a ja vidím na miestnej ceduli, pripevnenej na rozpadajúcom sa múre nápis ,,deti zo skúmaviek“. Vyliezli sme na špinavé schodisko a vstúpili sme do malej tmavej recepcie. Dr Rana, lekár z kliniky, ma vedie do jeho kancelárie. Cestou do jeho kancelárie mi vraví o zmene surogačnej politiky v Indii. V októbri minulého roka, vláda udelila klinikám zastaviť všetky prevody embrya pre cudzincov. Po zistení, že nemám indický cestovný pas mi Dr, Rana radí, aby sme išli do Thajska. Vraví, že cena je dvojnásobne vyššia ako v Indii ale je dokonca možné vybrať si pohlavie dieťaťa“, hovorí Julie Bindel.

V Indii vynáša tento ,,surogačný biznis“ viac ako $ 1 miliardu (£ 690 m) za rok. Odmena prislúchajúca surogačnej matke je asi 4500 £, odmena však závisí od kliniky, na ktorej je tento zákrok vykonaný.

Surogačné matky pochádzajú väčšinou z chudobnejších pomerov, zatiaľ čo implantované vajíčka pochádzajú od darkýň vo veku do 25 rokov, zvyčajne vysoko vzdelané a taktiež je vykonaný skríning ich vajíčok na všetky dedičné choroby.
Všetky náhradné matky ktoré sú sprostredkované klinikami musia dodržiavať pitný režim, jesť, užívať lieky podľa toho ako im to bolo povedané a dodržiavať osobnú hygienu.

,, Bolo mi povedané, že je bežnou praxou pestovať embrya v dvoch alebo viacerých surogačných matkách a vykonávať potraty v prípade, ak sa ujme embryo vo viac ako jednej surogačnej matke. Podobné je to aj v prípade, ak sa niekoľko embryý implantujú do jednej surogačnej matky a dôjde k viacnásobnému tehotenstvu, nežiaduce plody sú často odstránené“, uvádza Julie Bindel.

Druhá klinika sa nachádza v pokojnej, okrajovej časti mesta. ,,Po rozhovore s recepčným som predstavená správcovi kliniky. Pýtam sa na to, kde bývajú surogačné matky počas tehotenstva. Televízia prináša mnoho dokumentárnych filmov, kde možno vidieť, že surogačné matky žijú počas tehotenstva v hoteloch. Správca pokrúti hlavou na moju otázku, či to takto vážne funguje. Vraj ak chcem, môžem zaplatiť hotel pre surogačnú matku, ale ak chcem ušetriť peniaze, tak jej ho môžem zaplatiť len na pár mesiacov a potom ju poslať domov. Doba deviatich mesiacov odlúčenia od rodiny nie je vhodná pre psychické zdravie surogačnej matky“, hovorí Julie.

,,Po príchode na tretiu kliniku som veľmi prekvapená. Všetci tu vyzerajú veľmi zaneprázdnene. Je tu veľa žien, ktoré žiadajú, aby boli zaregistrované v klinike ako surogačné matky. Mnohé z nich sa zdajú byť negramotné, žiadajú totiž recepčné, aby im pomohli s vyplnením formulára. Iné, dobre oblečené, s úsmevom a v sprievode svojich manželov čakajú na stretnutie, na ktorom si chcú vybrať z katalógu surogačných matiek a objednať si vynosenie dieťaťa. Ako som sa dozvedela, túto kliniku navštevuje asi 150 párov- záujemcov každý mesiac. Bolo mi však povedané, že pre mňa už nemôžu nič urobiť, vzhľadom k tomu, že vláda ,,uzatvára“ surogačné služby“ dodáva.

Zaujímavosťou je, že prípadov, pri ktorých sa dieťa narodí postihnuté je veľmi málo, avšak vyskytol sa aj prípad, keď si austrálska dvojica zaplatila za vynosenie dieťaťa surogačnou matkou, ktorej sa však narodili dvojčatá. Austrálska dvojica nechcela obe deti, jedno z nich sa narodilo postihnuté a nemohli si dovoliť vychovávať obe. Vzali si len jedno dieťa, to zdravé a to druhé nechali surogačnej matke.

,, Na štvrtej klinike, vo východnom Ahmedabad, stretnem doktora Amin v chátrajúcej budove skrytou medzi garážami. Po vyplnení niekoľkých formulároch týkajúcich sa mojej neplodnosti, zaplatím 1500 rupií (£ 15) na konzultáciu. Zaujíma ma ako je to s darcovstvom vajíčok. Dozvedám sa, že darcovstvo vajíčok je od anonymného darcu. Môžete však uviesť akú chcete aby malo dieťa farbu vlasov alebo výšku a ďalej sa už musíte spoľahnúť na kliniku. Darca vajíčok nebude vedieť komu svoje vajíčka daroval a vy takisto nebudete vedieť, kto Vám vajíčka daroval.“ hovorí Julie.

Doktor Amin mi podáva niekoľko fotografií potenciálnych surogačných matiek a hovorí, že poplatky za darovanie vajíčok sú rôzne. Napríklad vajíčko od kaukazského darcu £ 2500 až £ 3000, od indického darcu £ 1000.

Surogačné matky, ktoré ponúkajú svoje telo za vynosenie dieťaťa zostávajú doma počas tehotenstva a sú sledované každý deň. Doktor uvádza, že manžel surogačnej matky je tiež zapojený do programu a vie ako sa postarať o svoju ženu. Veľa žien je vraj k surogačnému materstvu donútených hlavne svojimi manželmi, kvôli peniazom ale v Indii nie je možné, aby sa žena stala surogačnou matkou bez súhlasu manžela. Čo sa týka peňazí, tie dostáva žena postupne, v splátkach.

Lekár v rozhovore uvádza, že surogačné matky sú väčšinou ženy vzdelané, vraj až 85 % z nich. Prieskumy však ukazujú, že okrem ojedinelých prípadov sú indické surogačné matky z najnižších kást a veľmi chudobné.

 


 

Web zdroj: http://www.theguardian.com/global-development/2016/apr/01/outsourcing-
pregnancy-india- surrogacy-clinics- julie-bindel
Obrázok: http://www.freedigitalphotos.net/
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 8+5 =


Tinder dating site

(29.1.2021)
tinder app , browse tinder for free
tinder date

AsceferJeaspLaw

(25.6.2020)

AsceferJeaspLaw

(21.6.2020)