Zrušenie registrácie liekov s obsahom liečiva fusafungín | Medicínske právo
              

Články


Zrušenie registrácie liekov s obsahom liečiva fusafungín


 | 11.4.2016 | komentárov: 1

Bioparoxu, antibiotiku na liečbu dýchacích ciest bude zrušená registrácia na základe stanoviska Koordinačnej skupiny pre vzájomné uznávanie a decentralizované postupy.

Obrazok

Koordinačná skupina pre vzájomné uznávanie a decentralizované postupy (CMDh) na svojom marcovom zasadnutí schvália návrh Európskej liekovej agentúry (EMA) podľa ktorej užívanie liekov obsahujúce fusafungín spôsobuje rôzne nežiaduce účinky vo forme rôznych alergických reakcií vrátane bronchospazmu (nadmerné dlhotrvajúce stiahnutie svalov dýchacích ciest, ktoré spôsobuje ťažkosti s dýchaním). Hoci výskyt takýchto závažných alergických reakcií bol zriedkavý, Európska lieková agentúra dospela  k názoru, že v súčasnosti nie je možné identifikovať opatrenia, ktoré by dostatočne minimalizovali toto riziko. 

Toto stanovisko v praxi znamená, že všetky lieky obsahujúce látku fusafungín budú v najbližších týždňoch zrušené vo všetkých členských štátoch Európskej únie. Na Slovensku sa zrušenie registrácie má týkať len jedného lieku, BIOPAROXU, antibiotika používaného vo forme nosného alebo ústneho spreja na liečbu dýchacích ciest. V súlade so stanoviskom Koordinačnej skupiny pre vzájomné uznávanie decentralizované postupy sa minulý týždeň dohodli zástupcovia Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a spoločnosti Les Laboratoires Servier, držiteľ registrácie lieku BIOPAROX, na ďalších krokoch vedúcich k zrušeniu registrácie. V nasledujúcich týždňoch by sa mal liek sťahovať z predajní a aj zo skladov distribučných spoločností.

zdroje:

http://www.sukl.sk/sk/media/tlacove-spravy/v-eu-sa-rusi-registracia-liekov-s-obsahom-fusafunginu?page_id=4167

www.freedigitalphotos.net
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 5+6 =


AsceferJeaspLaw

(18.6.2020)