Prvá transplantácia maternice v Spojených štátoch | Medicínske právo
              

Články


Prvá transplantácia maternice v Spojených štátoch


 | 15.3.2016 | komentárov: 0

Spojené štáty americké. Prinášame Vám zaujímavý článok týkajúci sa prvej transplantácie maternice v Spojených štátoch amerických. Transplantáciu vykonali lekári z Cleveland Clinic. Postup transplantácie zahŕňal odobratie orgánu, maternice od mŕtveho darcu a jej zavedenie do tela 26-ročnej ženy. Transplantácia trvala deväť hodín a prebehla úspešne.

Obrazok

Asi rok po transplantácii lekári očakávajú, že implantujú embryo do maternice ženy, ktorá túto transplantáciu podstúpila, predstavili ju pod menom  Lindsey. Dieťa by malo prísť  na svet cisárskym rezom v 37. týždni  tehotenstva. Transplantácia, ktorá bola  vykonaná je súčasťou klinickej skúšky a chirurgovia nádejne dúfajú, že celá táto skúška bude mať za následok transplantácie materníc aj do tiel iných žien.

Prvá transplantácia maternice vôbec bola vykonaná vo Švédsku. Bola úspešná a žena priviedla na svet zdravého chlapca. Ďalšie ženy, ktoré podstúpili transplantáciu maternice priviedli na svet taktiež zdravé deti.

Podľa štúdii sa bez maternice narodí asi 1 z 5 000 žien. Vo viacerých krajinách sveta je náhradné (surogačné) materstvo zakázané. Pre neplodné páry je však táto forma asistovanej reprodukcie jednou z možností ako mať vlastné dieťa.  Pre tých, ktorým nie je umožnené aby získali dieťa touto cestou ponúka transplantácia maternice jednu z možností otehotnieť a mať vlastné dieťa.

Ako už bolo spomenuté, v Spojených štátoch amerických použili na transplantáciu maternicu od mŕtveho darcu. Jednalo sa o ženu, ktorá mala okolo 30 rokov, porodila svoje vlastné deti a súhlasila s darovaním orgánov po svojej smrti. Lekári zastávajú názor, že v prípade transplantácie orgánov od živých darcov môžu nastať určité komplikácie. Ženy, ktorým bola transplantovaná maternica sú počas celého tehotenstva sledované  a novorodenci prídu na svet cisárskym rezom.

 

Použité zdroje: https://www.washingtonpost.com/news/to-your health/wp/2016/03/07/surgeons-describe-first-uterus-transplant-in-the-united-states/
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 10+9 =


-- žiadne príspevky --