Britskí vedci môžu geneticky modifikovať ľudské embryá | Medicínske právo
              

Články


Britskí vedci môžu geneticky modifikovať ľudské embryá


 | 11.2.2016 | komentárov: 0

Prinášame Vám aktuálnu informáciu týkajúcu sa zásahu do genetickej informácie ľudských embryí. Britskí vedci dostali v tomto smere zelenú a dúfajú, že modifikácia ľudských embryí bude veľkým prínosom pre liečbu neplodnosti.

Obrazok

Prvý geneticky modifikované ľudské embryá by mohli byť vytvorené  v priebehu niekoľkých mesiacov po tom, čo bolo vedcom udelené povolenie zo strany Úradu pre ľudskú fertilizáciu a embryológiu ( The Human Fertilisation and Embryology Authority HFEA) vykonať tento výskum. HFEA schválila žiadosť o licenciu vedkyni, ktorá sa zaoberá výskumom kmeňových buniek, Kathy Niakan z Francis Crick inštitútu v Londýne. Vedkyňa bude môcť vykonať  takzvanú editáciu genómu, tiež nazvanú ako úpravu génov, na ľudských embryách. Vedkyni  Niakan je umožnené štúdium embrya po dobu 14tich  dní len na výskumné účely. Licencia však neumožňuje, aby boli tieto embryá implantované do ženy. Výskum je zameraný na hľadanie génov v  prvých dňoch oplodnenia embrya.
Tento výskum by mohol vedcom pomôcť pochopiť  prečo niektoré ženy prídu o svoje deti pred termínom pôrodu  a poskytnúť lepšiu klinickú liečbu neplodnosti pri použití bežných liečebných metód.
Vedkyňa Niakan bude pri výskume používať gén , nazvaný Crispr-Cas9, ktorý bude ,,vypínať a zapínať“ gény v skorých fázach ľudských embryí. Gén Crispr-Cas9 prevracia biomedicínsky výskum od svojho vynálezu, pred tromi rokmi. To umožňuje vedcom vykonať presné zmeny v DNA a má potenciál zmeniť liečbu genetických porúch na účely opravy chybných génov. 
,,Rozhodnutie o HFEA je triumf zdravého rozumu," povedal Darren Griffin, profesor genetiky na University of Kent. Aj keď je isté, že možnosť úpravy génov v ľudských embryí vyvolala množstvo etických otázok a problémov. Je zrejmé, že potenciálne prínosy výskumu ďaleko prevyšujú predpokladané riziká.  Rozhodnutie skúmať ľudské embryá sa následne stretávalo s hnevom a hrôzou tých, ktorí tvrdia, že rýchly pokrok v oblasti úpravy genómu je spojené so závažnými etickými dôsledkami. Na druhej by mohol výskum priniesť neoceniteľné informácie o presnosti a účinnosti tejto techniky o tom, či by sa editácia genómu mohla v budúcnosti použiť ku korekcii chybných génov spôsobujúcich devastujúce ochorenia.
Web zdroje: 
- https://www.theguardian.com/science/2016/feb/01/human-embryo-genetic-modify-regulator-green-light-research
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 8+4 =


-- žiadne príspevky --