Záver a videozáznam z košickej dišputy o alternatívnej medicíne | Medicínske právo
              

Články


Záver a videozáznam z košickej dišputy o alternatívnej medicíne


 | 11.12.2015 | komentárov: 0

Prvou diskutovanou otázkou v rámci UD 2015 bolo liečiteľstvo a alternatívna medicína. Pozvanie do košickej diskusie na túto tému prijali MUDr. Iveta Priatelová (onkologička, Východoslovenský onkologický ústav, a.s.), MUDr. Vladimír Petroci (lekár, homeopat, ktorý vedie Slovenskú akadémiu klasickej homeopatie), JUDr. Vladimír Volčko (právnik, špecializujúci sa na medicínske právo) a pani Anežka Čontošfalská z Centra zdravej výživy

Obrazok

Na úvod košickej diskusie sa riešila najmä možnosť spolupráce konvenčnej a alternatívnej medicíny a aj otázku prípadnej právnej regulácie vykonávania homeopatickej praxe. MUDr. Vladimír Petroci predniesol pohľad na rozdiely medzi alternatívnou a konvenčnou medicínou. Podľa neho konvenčná metóda úspešná pri akútnych stavoch, život ohrozujúcich situáciách alebo liečbe poranení, alternatívna medicína je zameraná viac preventívne a v terapii aktivizuje aj samotného pacienta. Ich metódy nie sú totožné, ale niektoré metódy alternatívnej medicíny sa môžu stať metódami konvenčnej medicíny. Dôležité je podľa neho nastaviť reguláciu činnosti  naturopatov, tak aby mohli vykonávať svoju činnosť, na ktorú by mali byť odborne pripravení  bez strachu zo sankcií. Ako optimálnou sa mu javí nemecká právna úprava, ktorá upravuje činnosť tzv.  „heilpraktiker“.

Z pohľadu lekárky MUDr. Ivety Priateľovej problematickým nevidí užívanie Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv schválených doplnkov výživy, ktoré ale nie sú liekmi a nie sú klinicky testované. Problém nastáva v prípade, ak pacient odmieta liečbu, pretože v onkológii sa potom stávajú prípady, kedy sa pacient po určitom čase vráti, avšak vo fáze, kedy mu už nie je možné pomôcť a jedinou možnosťou je už len paliatívna starostlivosť. Jej nedostatočnú dostupnosť a uhrádzanie naopak vníma ako reálny problém.

JUDr. Vladimír Volčko sa vo svojom vstupe venoval najmä právnym aspektom súvisiacim s existenciou tzv. alternatívnej medicíny. Kľúčovým pre vzťah pacienta a lekára a ich právnu ochranu je podľa neho informovaný súhlas/ informované odmietnutie liečby a najmä jeho obsah, ktorý umožňuje pacientovi rozhodnúť sa s prihliadnutím na všetky lekárom poskytnuté informácie. Na druhej strane poukázal na rozdiely medzi možnosťami požadovať náhradu škody prípadne nemajetkovej ujmy od lekára a liečiteľa, ktoré sú v prípade liečiteľa výrazne sťažené. Napokon spomenul aj to, že pacient, ktorý porušuje liečebný režim (napríklad z dôvodu, že postupuje alternatívnu liečbu) sa vystavuje riziku, že si náklady spojené s liečbou bude musieť uhrádzať sám, ako to vyplýva zo zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov.

Pani Čontošfalská upozornila na dôležitosť anamnézy a holistického prístupu v alternatívnej medicíne. Sama tiež dôrazne odmietla, že by odmietala medicínu a jej postupy, vyjadrila sa skôr za prepojenie a spoluprácu konvenčnej a alternatívnej medicíny.

Diskusia sa uskutočnila 13. októbra v priestor FabrikCafé - Tabačka. Ďakujeme všetkým zúčastneným za podporu. Veríme, že sa v takom hojnom počte stretneme aj o rok.

Pre tých, korí sa diskusie nemohli zúčastniť sme zverejnili videozáznam. Nájdete ho TU.
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 9+1 =


-- žiadne príspevky --