VYŠLO NOVÉ ČÍSLO ČASOPISU EUROPEAN JOURNAL OF HEALTH LAW | Medicínske právo
              

Články


VYŠLO NOVÉ ČÍSLO ČASOPISU EUROPEAN JOURNAL OF HEALTH LAW


 | 10.7.2015 | komentárov: 0

Dovoľujeme si Vás upozorniť na nové číslo časopisu European Journal of Health Law, Volume 22, Issue 3, 2015.

V novom čísle časopisu sa nachádza článok, ktorý skúma problém prenosu chorôb alebo nákaz prostredníctvom transplantácie orgánov z hľadiska občianskoprávnej zodpovednosti, pričom porovnáva dva typy zodpovednosti – subjektívnu zodpovednosť (fault liability) a objektívnu zodpovednosť za vady (strict product liability). Článok konštatuje, že zodpovednosť za vady sa javí ako jednoduchší spôsob vymáhania odškodnenia v prípade spôsobenia škody transplantáciou. Na druhej strane, ale kladie až príliš ťažké bremeno na lekárov vykonávajúcich transplantáciu, pretože objektívna zodpovednosť si nevyžaduje preukázanie zavinenia zdravotníckych pracovníkov, že transplantovaný orgán nebol vhodný na darovanie.

Iný článok sa venuje cezhraničnej reprodukčnej starostlivosti (cross-border reproductive care - CBRC), ktorou je jav, kedy ľudia cestujú do zahraničia, aby mohli podstúpiť asistovanú reprodukciu alebo potrat, pretože v ich domovskej krajine je to zakázané. Autor ako príklad uvádza Írsko, kde je ilegálne vykonávanie potratov, avšak írska ústava dáva ženám právo na to, aby za účelom vykonania potratu vycestovali do zahraničia. Preto veľké množstvo žien každoročne cestuje do Spojeného kráľovstva, aby mohli podstúpiť potrat. Autor na základe tohto príkladu v článku porovnáva výhody i nevýhody cezhraničnej reprodukčnej starostlivosti.

 

Z obsahu vyberáme:

·       Transplanting Diseases from Organ Donors in Western Europe: Fault Liability or Strict Liability?
·       The Right to Travel for Abortion Services: A Case Study in Irish ‘Cross-border Reproductive Care’
·       Patentability of Parthenogenic Stem Cells: International Stem Cell Corporation v. Comptroller General of Patents

 

Viac na: http://booksandjournals.brillonline.com/content/journals/15718093/22/3
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 6+10 =


-- žiadne príspevky --