Postihnuté dievča nechali vo Veľkej Británii zomrieť na dehydratáciu | Medicínske právo
              

Články


Postihnuté dievča nechali vo Veľkej Británii zomrieť na dehydratáciu


 | 5.12.2014 | komentárov: 2

Nakoľko nezákonná je eutanázia a asistovaná samovražda v Anglicku? Nedávny tragický prípad Nancy Fitzmauriceovej nasvedčuje, že sudcovia sú ochotní spraviť výnimku zo zákona.

Obrazok

Nancy bolo dvanásťročné dievča s vážnymi ťažkosťami. Narodila sa v roku 2002 so streptokokovou infekciou, bola slepá, mala hydrocephalus a nebola schopná rozprávať, chodiť, jesť alebo piť.

Jej matka, Charlotte Fitzmauriceová, opustila svoju prácu zdravotnej sestry a stala sa opatrovateľkou na plný uväzok. Nancy dosiahla vývojový vek približne len 6 mesiacov, avšak bola pomerne zdravá a vzoprela sa predpovediam, že by sa mala dožiť len štyroch rokov.

Avšak rutinná operácia obličkových kameňov pred dvomi rokmi dopadla zle. Nancy trpela nepretržitými a neliečiteľnými bolesťami, čo predstavovalo obrovské utrpenie pre pani Fitzmauriceovú a jej partnera.

S podporou London's Great Ormond Street Hospital požiadala, aby Nancy podstúpila eutanáziu, a to obmedzením prijímu potravy a tekutín. Záležitosť sa dostala pred sudkyňu Eleanor Kingovú z Najvyššieho súdu, ktorá 7. augusta rozhodla, že bolo v najlepšom záujme matky a dcéry obmedziť príjem potravy a tekutín. „Vo svojom vlastnom uzavretom svete mala Nancy určitú kvalitu života. Bohužiaľ, nie v tomto prípade,“ povedala. Bolo to po prvýkrát, kedy dieťaťu, ktoré sa nenachádzalo v terminálnom štádiu ochorenia a ani nebolo v bezprostrednom ohrození života, bolo dovolené zomrieť takýmto spôsobom.

Nancy zomrela 21. augusta po obrovskom utrpení. „Posledné dni boli najťažšie v mojom živote. Bola som úplne zdesená,“ povedala pani Fitzmauriceová pre Daily Mail.

Prípad nebol veľmi medializovaný, ale návrh predložený nemocnicou a schválený súdom podstúpil prísnu kritiku. Americké združenie The Autistic Self Advocacy Network ho opísalo ako zabíjanie postihnutej osoby.

„Eutanázia ľudí s postihnutím je extrémne nebezpečné a celkom nevhodné riešenie neadekvátneho menežmentu zvládania bolesti. V prípade, že sú lieky proti bolestiam nedostatočné, existuje mnoho alternatív na zvládnutie bolesti. Vykonávanie eutanázie sa zameriava na zraniteľných ľudí, obzvlášť ak sa aplikuje na deti. Ľudia s postihnutiami, ktorí zažívajú chronické bolesti by mali mať rovnaký prístup k život udržiavajúcej liečbe ako ostatní."

Bioetik Arthur Caplan z NYU Langone Medical Center bol ostražitý vo svojom hodnotení, ale pre The Daily Beast uviedol, že by radšej uprednostnil zvýšené množstvo sedatív ako dovolil, aby dievčatko umrelo od smädu.


Spracoval: Juraj ŠMAHA

Obrázok: freedigitalphotos.net
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 7+4 =


AsceferJeaspLaw

(25.6.2020)

AsceferJeaspLaw

(21.6.2020)