Rezolúcia Bezpečnostnej Rady OSN k epidémii eboly | Medicínske právo
              

Články


Rezolúcia Bezpečnostnej Rady OSN k epidémii eboly


 | 29.10.2014 | komentárov: 0

Vírus eboly sa rozšíril až natoľko, že túto krízu je nútená riešiť aj Organizácia Spojených Národov. Jej Bezpečnostná Rada predtým v histórii nikdy nezasadala s cieľom prerokovania krízy v oblasti verejného zdravia, avšak na stretnutí dňa 18. septembra vyhlásila vypuknutie vírusu ebola v západnej Afrike za hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť, ktorý má za cieľ udržiavať.

Obrazok

Bezpečnostná Rada Organizácie Spojených Národov (BR OSN) na tomto zasadnutí jednomyseľne prijala rezolúciu č. 2177 (2014) vyzývajúcu štáty na poskytnutie väčšieho množstva zdrojov a zásob na boj proti epidémii. Generálny tajomník OSN Ban Ki-moon varoval členov mimoriadnej schôdze BR, že počet nakazených touto chorobou sa zdvojnásobuje každé tri týždne. Ki-moon na schôdzi uviedol, že závažnosť tejto situácie si vyžaduje bezprecedentnú medzinárodnú akciu na zabezpečenie zdravotnej pohotovosti. Zároveň oznámil zriadenie mimoriadnej misie OSN v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) na boj proti tejto kríze (Mission for Emergency Ebola Response).

BR OSN vyzvala vlády Guiney, Libérie a Sierra Leone, v ktorých je najviac rozšírený vírus eboly, aby urýchlili diagnostiku a izoláciu podozrivých prípadov eboly, aby rozšírili vzdelávanie a osvetu o tomto víruse a aby aj naďalej pokračovali v úsilí o vyriešenie a zmiernenie rozširovania politického, bezpečnostného a humanitárneho rozmeru epidémie.

Členovia BR OSN apelovali na dôležitosť pripravenosti všetkých členských štátov OSN, aby dokázali zisťovať, vopred zabrániť, reagovať, izolovať a zmierňovať podozrivé prípady eboly vnútri aj v okolí svojich hraníc. Taktiež im pripomenuli Medzinárodné zdravotné predpisy z roku 2005, ktorých cieľom je zlepšiť schopnosť štátov zisťovať, oznamovať a reagovať na prípady ohrozenia verejného zdravia.

Členovia BR, na tlačovej konferencii dňa 14. októbra, konštatovali, že dodnes sa OSN nepodarilo adekvátne riešiť vznik ohniska eboly a jeho účinky. Na základe toho vyzvala všetky členské štáty, najmä v blízkosti najviac postihnutých oblastí, bilaterálnych partnerov a multilaterálne spoločnosti o urýchlenie a výrazné rozšírenie poskytovania zásob a takisto finančnej a materiálnej výpomoci (vrátane mobilných laboratórií, oblastných nemocníc, vyškoleného a špecializovaného zdravotného personálu, vakcín a pod.).

Dôsledkom rapídneho rozšírenia vírusu, okolité krajiny Guiney, Libérie a Sierra Leone, a postupne aj vzdialenejšie krajiny, obmedzili alebo úplne zamedzili obchodné vzťahy s týmito krajinami a taktiež možnosť cestovania do alebo z týchto krajín. Členovia BR preto vyjadrili ich pretrvávajúce obavy o negatívnom vplyve na izoláciu týchto krajín ako výsledok zavedenia obchodných a cestovných reštrikcií zo strany iných štátov, rovnako ako aj prejavov diskriminácie štátnych príslušníkov Guiney, Libérie a Sierra Leone. Preto naliehavo vyzývajú letecké ako aj lodné spoločnosti, aby popri uplatňovaní príslušných protokolov v oblasti verejného zdravia, udržali dopravné a obchodné spojenie s najviac postihnutými krajinami, čím zároveň umožnia včasné snahy OSN o zamedzenie ďalšieho šírenia eboly, ako aj vo vnútri, tak aj za hranicami týchto krajín.

Rezolúciu nájdete TU

Spracovala: Anna PEKAROVIČOVÁ


Zdroje:

  • http://www.un.org/press/en/2014/sc11566.doc.htm
  • http://www.un.org/press/en/2014/sc11602.doc.htm
  • http://www.bbc.com/news/world-africa-29262968
  • http://www.theguardian.com/society/2014/sep/18/ebola-outbreak-un-security-council-resolution Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 3+2 =


-- žiadne príspevky --